Genel Tedaviler

Çene Eklemi Bozuklukları

Çene eklemi bozuklukları (Temporomandibular Eklem Bozuklukları – TMD), çene eklemi ve çevresindeki kasları etkileyen durumlardır. TMD’nin belirtileri arasında çene ağrısı, çene hareketinde zorluk, baş ağrısı, kulak ağrısı, yüz ağrısı ve çene eklemi çevresinde hassasiyet bulunur.

TMD, çene eklemi çevresindeki kasların aşırı kullanımına, diş sıkma veya gıcırdatmaya (bruksizm), çene eklemi veya çevresindeki kaslarda bir yaralanmaya veya eklemdeki disklerin doğru konumlarından kaymasına bağlı olarak gelişebilir. TMD ayrıca artrit, çene eklemi enfeksiyonları ve bazı sistemik hastalıkların sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

TMD tedavisinin amacı, ağrıyı azaltmak, normal çene fonksiyonunu geri kazanmak ve komplikasyonları önlemektir. Tedavi, TMD’nin nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında ağrıyı ve iltihabı azaltmayı hedefleyen ilaçlar, çene eklemi ve çevresindeki kasları rahatlatmayı hedefleyen fizik tedavi, bruksizmi önlemek için kullanılan gece koruyucuları ve bazen cerrahi müdahale bulunmaktadır.

Kliniğimizde, TMD’nin teşhis ve tedavisi konusunda deneyimli bir ekibe sahip olup, her hasta için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmayı hedefliyoruz. Hasta rahatlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmek için en son teknolojileri ve tedavi yaklaşımlarını kullanıyoruz.

Çene eklemi bozuklukları hakkında daha fazla bilgi almak veya bir muayene randevusu almak için bizi ziyaret edin. Çene ağrısı ve rahatsızlıklarınızın üstesinden gelmek ve gülüşünüzü geri kazanmak için buradayız.